Skóra czy tekstylia? Z jakich materiałów wybierać odzież na motocykl?

Akcesoria motocyklowe sklep to temat tak rozległy, że ciężko go wyczerpać. Skupmy się jednak na wąskiej dziedzinie, a więc odzieży motocyklowej. Wiadomo, że trzeba ją mieć, rodzi się tylko pytanie o to, z jakich materiałów. Czy lepiej pokusić się o stosowane od lat skóry, czy może postawić na tekstylia?

Liczą się parametry

Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, biorąc pod uwagę zarówno wszystkie zalety, jak i wady odzieży skórzanej i tekstylnej, którą z nich lepiej jest wybrać

Autor zdjęcia: driver Photographer

Prawda jest taka, że wszystko zależy. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które materiały są tu lepsze. Przede wszystkim warto znać przeznaczenie. Istotne jest gdzie i jak chcemy jeździć. Fakty są bowiem takie, że przeciętne spodnie wykonane z jeans’u przetrą się już po metrze szorowania ciałem po asfalcie. Motocyklowe spodnie wykonane z wysokowytrzymałego poliamidu (na przykład Cordury) przecierają się najczęściej po kilku, maksymalnie kilkunastu metrach. Dla odmiany, motocyklista ubrany w porządny, solidny kombinezon ze skóry może szurać po drodze dobrych kilkadziesiąt metrów za swoim motocyklem zanim postronny obserwator będzie miał okazję ujrzeć kolor jego bielizny.

Fakty są takie, że skóra jest materiałem, który jest bezdyskusyjnie trwalszy i bardziej wytrzymały. Potwierdzają to różne testy. Z tego właśnie względu stosuje się ją przede wszystkim w przypadku odzieży sportowej, wyścigowej. Musimy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że pojęcie skóry jest tu bardzo rozległe, bowiem w przeznaczeniu na odzież motocyklową stosuje się jej kilka typów i kilka grubości. Dwa podstawowe typu skóry wykorzystywanej do produkcji odzieży skórzanej to:

  • skóra świńska
  • i uważana za jakościowo lepszą – skóra bydlęca.

Grubość skóry z reguły jest nie mniejsza niż 1,2 mm, przy czym aby podnieść wytrzymałość odzieży w miejscach szczególnie narażonych na przetarcie, producenci stosują wzmocnienia innymi materiałami, takimi jak:

  • kevlar,
  • karbon
  • czy też stosując nawet wstawki z metalu.

Trzeba przyznać, że odzież skórzana ma swój niepowtarzalny urok i styl. To sprawia, że wiele osób chętnie korzysta z niej także w czasie, gdy nie siedzi na motocyklu, ale spędza na przykład miło czas przy bulwarze. Oczywiście, ciężko sobie również wyobrazić zwolennika choperów, a więc klasyki nieprzyodzianego w skórę.

Odzież skórzana ma też jednak wady. Przede wszystkim odzież skórzana średnio się sprawdza w kontekście jej przemoczenia, jest to bowiem raczej średnie zabezpieczenie przed deszczem. Wprawdzie nawet w odzieży skórzanej można zastosować membrany, to jednak nie zapewni ona tak wysokiego komfortu jak odzież tekstylna. Poza tym, odstrasza wielu także jej wysoka cena. Zaznaczyć trzeba też i to, że motocyklista jeżdżący w upalny dzień w odzieży skórzanej ma raczej niski komfort termiczny.

Tekstylna odzież motocyklowa

Jeśli chodzi z kolei o odzież tekstylną, to zwrócić należy przede wszystkim uwagę na jej wysoki komfort użytkowania. Odzież taka składa się z zewnętrznej warstwy wykonanej najczęściej z odpornej na ścieranie tkaniny syntetycznej i wewnętrznej membrany chroniącej ciało motocyklisty przed wilgocią i gwarantującej odprowadzanie nadmiaru pary wodnej, co znacznie podnosi komfort noszenia takich ubrań. Całość najczęściej jest dodatkowo uzupełniona wewnętrzną ocieplającą podpinką, którą można wypiąć w cieplejsze dni unikając w ten sposób przegrzania.

Dużo zmieniło się w technologii ubrań tekstylnych od czasu wprowadzenia na rynek membrany firmy Gore. Obecnie, znaleźć można na rynku konkurencyjne produkty, które cechują się o gorszymi, bądź też lepszymi parametrami niż flagowy wręcz Gore-tex.

Obecnie raczej trudno jest wyobrazić sobie motocyklową odzież tekstylną bez dodatkowej membrany zapewniającej oddychanie. Ale jednak szukając produkty dla siebie, przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, jakiej firmy jest membrana. Wynika to z tego, że jej sprawność przełoży się na komfort użytkowania całej odzieży motocyklowej, warto więc zainteresować się tym istotnym parametrem.

To co w końcu wybrać?

Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, biorąc pod uwagę zarówno wszystkie zalety, jak i wady odzieży skórzanej i tekstylnej, którą z nich lepiej jest wybrać. Można przewrotnie powiedzieć, że najlepiej jest mieć komplet skórzany, który ubrać możemy na ostre przejażdżki w suche, cieple letnie dni, jednak na wiosenno-jesienne deszcze i chłody najlepiej mieć przygotowany porządnej jakości komplet tekstylny. Pozostaje tylko kwestia kosztów, niestety nie każdego stać na tak luksusowe rozwiązanie.

Comments are closed.