Kask dla motocyklisty – na co powinno się zwrócić uwagę?

Akcesoria motocyklowe sklep to przede wszystkim szeroki wybór kasków motocyklowych. Kask dla motocyklisty jest podstawowym elementem jego wyposażenia. Jego stosowania wymaga nie tylko kodeks ruchu drogowego, nie dopuszczając możliwości korzystania z ruchu drogowego bez specjalnego kasku, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek. Mówiąc w pewnym uproszczeniu, posiadanie kasku nie tylko zapewnia wysoki komfort podróżowania, ale daje także możliwość spokojnej obserwacji drogi, stwarzając również realne szanse na przeżycie w momencie gdyby doszłoby do kolizji, czy upadku z motocykla.

Jaki typ kasku motocyklowego wybrać?

Akcesoria motocyklowe sklep to przede wszystkim szeroki wybór kasków motocyklowych

Autor zdjęcia: driver Photographer

Wybór typu kasku zależeć powinien przede wszystkim od typu motocykla, jakim się poruszamy, czy też jaki chcemy mieć, a także od naszych osobistych preferencji. Nie wszystkie rodzaje kasków pasują do wszystkich motocykli i nie do każdego rodzaju jazdy.

Miłośnicy sportowych motocykli zdecydują się zazwyczaj na wybór kasków integralnych, rzadziej na kaski szczękowe, które uznawane są za odrobinę mniej bezpieczne. Tak więc na torze spotkamy zawodników tylko w kaskach integralnych. Te gwarantują bowiem najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Kaski integralne cechują się tym, że są ciche, lekkie. Zapewniają również bardzo dobrą ochronę profilu twarzy motocyklisty. Oferta kasków integralnych jest bardzo bogata. Znaleźć można więc kaski w przeróżnych malowaniach i z różnych półek cenowych.

Drugą grupą kasków są kaski szczękowe. Są one wybierane najchętniej przez motocyklistów stawiających na podróżowanie i turystykę. Otwierana szczęka pozwala bowiem na bezproblemowe zapytanie przechodnia o drogę bez konieczności zdejmowania całego kasku z głowy. Wystarczy ruch ręką i kask jest uniesiony, odsłaniając oblicze motocyklisty. Kaski te jednak w porównaniu z kaskami integralnymi są trochę cięższe i zapewniają gorsze tłumienie hałasu podczas jazdy.

Inną grupą kasków są tak zwane jet’y. Widuje się w nich zwłaszcza właścicieli chopperów. Kaski te wyglądają wprawdzie bardzo efektownie, zapewniają doskonałe pole widzenia i pozawalają na to, by poczuć pęd powietrza na twarzy, nie są jednak zbyt bezpieczne. Ich podstawową wadą jest to, że zapewniają słabą ochronę kierowcy przed czynnikami atmosferycznymi, owadami i słabo chronią twarz i całą głowę w czasie wypadku.

Jeszcze inne niż wymienione powyżej kaski wybiorą motocykliści lubiący cross i enduro. Konstrukcja tych kasków ma za zadanie ochronić brodę i twarz kierowcy a także przeciwdziałać wrzucaniu mu błota na gogle, co znacznie ogranicza widoczność podczas jazdy.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by miłośnicy klasycznych motocykli czy też enduro korzystali z wygodnych kasków integralnych. Tak naprawdę to przecież sam motocyklista musi zdecydować w czym chce jeździć, mając na uwadze porę roku i cel swojej wycieczki.

Comments are closed.